DNI NA ZWROT
SZYTE W POLSCE
  • Instagram
  • Pinterest

Co składa się na cenę ubrań, które kupujesz?

16.jpg

Byłaś kiedyś w sytuacji kiedy musiałaś podjąć decyzję czy kupić tanie ubranie dla dziecka (albo jakąkolwiek inną rzecz) czy jego droższą wersję?

Zastanawiałaś się pewnie czy kupując tę droższą nie przepłacisz, bo dlaczego niby taka różnica w cenie? Właśnie o tym chciałabym Ci opowiedzieć :)

Dzisiaj podzielę się z Tobą moim doświadczeniem na temat cen, pokaże Ci (w dużym skrócie) co składa się na cenę produktów na przykładzie mojej marki. Mam nadzieję, że dzięki temu nie tylko łatwiej będzie Ci zrozumieć z czego wynikają takie różnice, ale też świadomie podejmować decyzje zakupowe.

Na początek trochę liczb (nie martw się, tylko trochę, sama nie jestem ich fanką i z radością korzystam z pomocy księgowej).

To taka sytuacja...kupujesz spodenki dla dziecka za 100 zł

  • z tego 30% idzie do Państwa ( 18,70 zł to VAT, a 15,45 podatek)
  • zostaje 65,85 zł
  • z tej kwoty musimy odjąć koszty materiału, druku, wszywek, nici, krojenia, prasowania – to ok. 35 zł
  • zostaje 30,85 zł → to kwota, z której trzeba opłacić koszty stałe: ZUSy, pensje pracowników, pracownię, magazyn, systemy trzymające sklep internetowy, reklamę.

Oczywiście jest jeszcze cała masa mniejszych wydatków, ale chciałam dać Ci ogólny zarys tego co składa się na końcową cenę produktu.

Ceny mogą się znacząco różnić, nawet między z pozoru bardzo podobnymi produktami różnych firm, czasami wynika to z wielkości firmy (większe firmy mogą sobie pozwolić np. na zakup większej ilości materiałów naraz a za tym idzie możliwość negocjowania znaczne lepszych cen z dostawcą lub producentem, albo korzystać z pewnych ulg, które nie są dostępne dla mniejszych przedsiębiorców).

Kolejnym czynnikiem wpływającym na różnice w cenie jest jakość produktu lub miejsce produkcji (produkty szyte w Polsce, tak jak w większości krajów europejskich są znacząco droższe niż te produkowane w Chinach, Indiach lub Bangladeszu, gdzie często oszczędza się bardzo drastycznie na cenach produkcji kosztem wynagrodzenia i warunków pracy zatrudnionych pracowników).

Obok ceny jest jeszcze kilka sposobów na ocenę jakości produktów, jeśli chciałabyś je poznać to zachęcamy Cię do lektury tego wpisu na moim blogu -> Jak ocenić jakość produktu przed jego zakupem?

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium